Časté otázky zákazníkov

#1. Od čoho závisí výška dotácie?

  • Závisí od veľkosti fotovoltiky. Tá sa ráta výkon panelu krát počet panelov. Výkon nad 7 kW je dostačujúca na maximálnu výšku dotácie.
  • Závisí od spotreby elektriny za posledné vyúčtovacie obdobie, alebo posledných 12 mesiacov. Spotreba nad 7000 kW je dostačujúca na maximálnu výšku dotácie.
  • Závisí od lokality inštalácie. Celé slovensko je podelené. Niektoré oblasti so shoršenou kvalitou vzduchu patria do tzv ORKO oblasti (napr. celé mesto Prešov) V ORKO oblasti je dotácia 575 eur na kilovat. (bežne je 500 eur na kilovat) Dotuje sa max 7 kilovatov. Takže maximálne dotácie v obyčajnej oblasti sú 3500 eur v ORKO oblasti 4025 eur.

#2. Aká bude cena, keď by som sa rozhodol/a doinštalovať solárne panely?

  • Doráta sa Vám cena za panel, plus cena za konštrukciu, plus cena za montáž. Ale všetko je možné

#3. Dokáže mi virtuálna batéria poskytnúť službu, aby som mohol spotrebovať toľko energie v zime, koľko som ušetril v lete?

  • Je to trošku mýtus, či marketingový ťah. Virtuálna batéria je vlastne obchod medzi Vami a Vašim odberateľom energie. Virtuálna batéria je konkrétne názov produktu od VSE.  A tak trochu ten názov zľudovel ako napríklad „botasky“ je názov pre športovú obuv.

„Virtuálnu batériu“ ponúka mnoho spoločností a každá má trošku iné podmienky. Vo finále vždy ide o to, že spoločnosť obchodujúca s elektrinou od Vás odkúpi elektrinu, ktorú dodáte do verejnej siete. A tým pádom za Vás prevezme tzv. „zodpovednosť za odchylku“ čo je dnes už povinnosť na to, musíte mať prevzatú zodpovednosť za odchylku pred spustením Vašeho zdroja do prevádzky. Pre Vás je to tak či onak zatiaľ benefit. Obchodník s elektrinou Vám garantuje, že od Vás elektrinu odkúpi a tak všetko čo dodávate do verejnej siete Vám prináša istú zľavu z celkovej spotreby elektriny Vašej domacnosti.

#4. Ako môžem ušetriť na výrobe energie, ktorú nevyužijem? Musím platiť za prebytočnú energiu?

Na vyrobenej energií zarobíte najviac, ak ju vo svojej domácnosti aj spotrebujete. Takže ak by ste prebytky ukladali do fyzickej batérie a neskor večer z nej ťažili energiu mohli by ste sa pri optimálnom nastavení dostať na nulovú spotrebu domácnosti. Plus ak by ste vyrábali ešte viac a súbežne dodávali aj do siete, tak by Vám na konci dňa ešte niekto zaplatil za Vašu elektrinu. Lenže fyzické batérie sú aktuálne ešte celkom drahé, ak chcete do siete dodávať veľa – väčšia fotovoltika stojí viac.  Najefektívnejšie využijete Vašu investíciu do fotovoltiky, ak ju čo najefektívnejšie nastavíte na Vašu spotrebu elektrickej energie, priestorové možnosti strechy a taktiež aj samotnú finančnú situáciu domácnosti. Viac informácií nájdete v sekcií "Využitie".